Koronawirus: 8 kluczowych zasad jak zachować bezpieczeństwo w czasie epidemii.

Koronawirus: 8 kluczowych zasad jak zachować bezpieczeństwo w czasie epidemii.

, - 8 listopada 2020

Jak zabezpieczyć się przed koronawirusem? To chyba pytanie, które w ostatnich dniach pada najczęściej, i to na całym świecie. Jak na razie nie ma leku, który okazałby się skuteczny i bezpieczny w walce z nową epidemią. Pozostaje nam więc głównie profilaktyka. Jak uchronić siebie i bliskich od zakażenia koronawirusem?

1. Higiena rąk

Mam wyznaczony termin na leczenie uzdrowiskowe na drugą połowę czerwca, co mam zrobić, żeby wyjechać do sanatorium?

Powtarzamy i będziemy powtarzać to do znudzenia. Odpowiednia higiena – co potwierdzają badania – nie jest tak powszechna i oczywista, jak mogłoby się wydawać. Większość z nas nie myje rąk np. po przyjściu do domu, przed jedzeniem, a nawet po skorzystaniu z toalety, a zaledwie 5 proc. z nas potrafi zrobić to dobrze.

Tymczasem cały czas dotykamy powierzchni, z którymi kontakt miały inne osoby. Szczególnie ważne, żeby myć ręce po korzystaniu z transportu publicznego czy publicznej toalety. Wystarczy woda, mydło (niekoniecznie antybakteryjne) oraz 30 sekund.

2. Nie dotykaj naczyń ani przyborów dotkniętych przez chorego członka rodziny.

I nie dojadaj po chorym! Unikaj dotykania sztućców i naczyń, których używała osoba chora albo kolega/koleżanka z pracy. Jeśli musisz odłożyć na miejsce łyżkę czy kubek, z którego korzystał ktoś inny, natychmiast po tym umyj ręce. Patrz punkt 1!

3. Nie dziel się ręcznikiem z chorymi domownikami.

Teoretycznie dom to bezpieczne miejsce. Jednak kiedy jeden z domowników jest chory, także tutaj musimy wprowadzić pewne środki ostrożności. Między innymi – zakaz korzystania ze wspólnych ręczników.

To nic nowego, że każdy członek rodziny powinien korzystać z oddzielnego, własnego ręcznika, jednak w praktyce nie zawsze stosujemy tę zasadę. W czasie choroby jednego z domowników należy też często prać ręczniki – w temperaturze minimum 60 stopni. Dobrze jest także wysuszyć je na słońcu bądź w suszarce bębnowej przy użyciu wysokiej temperatury.

4. Nie podawaj rąk, nie całuj i nie przytulaj na powitanie.

Popularny „żółwik” także nie będzie dobrym zamiennikiem. Najbezpieczniejsze będzie skinienie głową i unikanie bezpośredniego kontaktu. Chodzi głównie o sytuacje towarzyskie w miejscach publicznych – pracy, kawiarni, sklepie, na ulicy.

5. Nie dotykaj swojej twarzy.

Może wydawać ci się, że tego nie robisz, ale tak naprawdę nieświadomie co chwila pocierasz oczy, usta, nos. To o tyle niebezpieczne, że w ten sposób przenosisz najrozmaitsze bakterie na wrażliwe obszary twarzy.

Zerwanie z „nałogiem” dotykania twarzy z pewnością nie będzie łatwe, ale warto wykazać nieco samozaparcia i przynajmniej ograniczyć je do minimum.

6. Nie przekazuj dokumentów.

To jest ten czas, kiedy cyfryzacja okazuje się niezbędna! Lepiej nie przekazywać papierowych dokumentów, a korzystać z ich wersji elektronicznych czy skanów. W wielu firmach, które wprowadzają pracę zdalną, takie rozwiązanie jest nie do przecenienia.

Także gdy ktoś prosi cię o wylegitymowanie się lepiej pokazać mu dowód osobisty czy prawo jazdy bez przekazywania ich z ręki do ręki. Jeśli to jednak konieczne, potem powinieneś umyć ręce.

Podobnie jest z e-receptami, e-skierowaniami oraz Zleceniami na zaopatrzenie w wyroby pomocnicze i medyczne (jak to działa opisaliśmy tutaj). W naszej Poradni wszystkie te dokumenty wystawiamy w wersji elektronicznej. Kody do realizacji e-recept wysyłane są automatycznie – zamawiając receptę upewnij się, że w naszej bazie mamy Twój aktualny numer telefonu komórkowego. Podobnie jest z e-skierowaniami. Umawiając wizytę w Poradni specjalistycznej zapytaj, czy realizują e-skierowania. Obecnie robi większość specjalistów. Wtedy wystarczy podać swój PESEL oraz kod e-skierowania. Nie musisz przychodzić do naszej Poradni, żeby odebrać papierowe dokumenty.

Wszystkie elektroniczne dokumenty może obejrzeć bez wychodzenia z domu. Zrobisz to na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. Wspominaliśmy o nim już wielokrotnie. Instrukcja jak je założyć i z niego korzystać znajduje się tutaj: Internetowe Konto Pacjenta – dlaczego jest ważne szczególnie teraz?

7. Zdezynfekuj powierzchnie.

Blat biurka, klawiatura, telefon, pilot do telewizora, klamka u drzwi wejściowych – to powierzchnie, które mogą wymagać dezynfekcji. Przetrzyj je ścierką lub ręcznikiem papierowym zwilżonym środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu. Możesz też użyć specjalnych chusteczek odkażających. Niech będą lekko wilgotne, aby nie uszkodzić elektroniki.

8. Rozważ dezynfekcję mieszkania po przebytej chorobie.

Jak podają niektórzy specjaliści przebyta choroba daje odporność na co najmniej kilka tygodni. Należy jednak pamiętać, że wirus wciąż może być niebezpieczny dla osób, które odwiedzają nasze domy czy mieszkania. Warto rozważyć ogólną dezynfekcję domostwa. 

Jednym z najefektywniejszym sposobów dezynfekcji jest ozonowanie. Metoda ozonowania pomieszczeń (z której korzystamy również w naszej Poradni) jest rekomendowana przez GIS oraz WHO, jako proces dekontaminacji pomieszczeń. Wystarczy od kilkunastu do kilkudziesięciu minut (w zależności od mocy i ilości urządzeń), aby ozon skutecznie zdezynfekował powierzchnię oraz przedmioty. Gaz wnika w każdy zakamarek działając grzybo-, bakterio- i wirusobójczo.

Ozonowanie ma wpływ nie tylko na wirusy. Ozon zabija bakterie, drobnoustroje, neutralizuje zapachy (stęchlizny, dym papierosowy), czy niszczy alergeny oraz roztocza. Zastosowanie jest szerokie. Na niektórych basenach możemy spotkać wodę ozonowaną, zamiast chlorowanej – działanie bakteriobójcze ozonu jest około 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze niż chloru. Natomiast w miejscach gdzie serwisuje się klimatyzację samochodową, często wykonywany jest zabieg ozonowania w celu odgrzybienia kanałów wentylacyjnych. Ozon również skutecznie niszczy owady, w tym muchy, komary, karaczany, pluskwy, wszy, roztocza, uciążliwe rybiki, a także gryzonie.

Ozonowanie nie eliminuje w 100% szans na zarażenie, natomiast każdą wyżej wymienioną czynnością minimalizujemy ryzyko, a po ozonowaniu mamy pewność, że na jakiś czas, atmosfera wokół jest „czysta”.

Dziękujemy za wsparcie okazane przez INEERIN – o3lab

Dla pacjentów naszej Poradni firma o3lab przygotowała specjalne rabaty.
Informacje na ten temat uzyskasz:
Telefonicznie pod numerami: 723 760 009 lub 609 802 716
Na stronie www.o3lab.pl
Na Facebooku: Ozonowanie – skuteczna walka z wirusami, bakteriami i alergenami