Szczepienia obowiązkowe oraz zalecane przed podróżą. Gdzie zaszczepić się w Poznaniu?

Jakie znaczenie mają szczepienia przed podróżą? Kiedy warto się zaszczepić wyjeżdżając do tropikalnych krajów? Jak wybrać właściwe szczepienia przed wakacjami w ciepłych krajach?

To pytania, które nurtują nie jedna osobę wybierającą się na wakacje w innych strefach klimatycznych.

Jednym z najlepszych sposobów  zapobiegania chorobom zakaźnym w podróży są szczepienia ochronne. Jest to skuteczna, a przede wszystkim bezpieczna forma profilaktyki, wykorzystująca naturalne zdolności obronne organizmu, które zapewniają odporność na długi czas.

ZASZCZEP SIĘ W NASZEJ PORADNI

Zapewnij sobie komfort w czasie podróży i zabezpiecz się przed chorobami

507-855-028

Szczepienia ochronne są jedną z najlepszych zapobiegania chorobom zakaźnym w podróży

 

Planując zagraniczne podróże zaplanuj szczepienie 4 – 8 tygodni przed wyjazdem!

Jeśli planujesz podróż, powinieneś się dowiedzieć jakie środki ochronne należy zastosować, aby uchronić się przed zachorowaniami. Najlepszym źródłem informacji jest lekarz. Na konsultacje lekarską najlepiej zgłosić się na 4 – 8 tygodni przed wyjazdem. Niezbędne informacje uzyskasz także w najbliższym punkcie szczepień.

W zależności od sytuacji panującej w kraju, do którego się wybieramy (lub w określonym regionie tego kraju) zalecone przez lekarza szczepienia mogą dotyczyć następujących chorób:

 • żółta gorączka,
 • dur brzuszny,
 • wirusowe zapalenie wątroby typu A,
 • choroba meningokokowe,
 • kleszczowe zapalenie mózgu,
 • japońskie zapalenie mózgu,
 • wścieklizna.

Szczepienie przeciwko żółtej gorączce jest szczepieniem wymaganym (obowiązkowym) przy wjeździe do niektórych krajów strefy tropikalnej, przede wszystkim w Afryce i Ameryce Południowej.

W tych krajach Międzynarodowa Książeczka Szczepień (tzw. żółta książeczka) zgodnie z międzynarodowymi przepisami zdrowotnymi stanowi potwierdzenia posiadania wymaganych szczepień. Wykonanie pozostałych szczepień jest dokumentowane przez lekarza w Międzynarodowej Książeczce Szczepień na wniosek pacjenta. Lista placówek medycznych, które prowadzą szczepienia przeciw żółtej gorączce znajduje się po prawej stronie w plikach „Może Ci się przydać”.

Równocześnie należy podkreślić, że wyjazd za granicę powinien być okazją dla uzupełnienia również rutynowych szczepień (podstawowych lub przypominających) przeciw chorobom zakaźnym, które mogą wystąpić na całym świecie niezależnie od regionu do którego wyjeżdżamy:

 • tężec, błonica i krztusiec,
 • wirusowe zapalenie wątroby typu B,
 • odra, świnka i różyczka,
 • poliomyelitis

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O NASZYM GABINECIE SZCZEPIEŃ

Umów się na kwalifikację oraz szczepienie

Przypisy:
GIS – Szczepienia dla podróżnych
Ministerstwo Zdrowia

Masz pytania? Wyślij nam wiadomość – odpowiemy w możliwie najkrótszym czasie.