Koronawirus w Poznaniu – czy jest się czego bać?

Koronawirus w Poznaniu – czy jest się czego bać?

- 14 lutego 2020

Ostatnie doniesienia mediów dotyczące koronawirusa w Poznaniu niepokoją niejednego obywatela. Zadajemy sobie również pytania czy przesyłki z Chin mogą przynieść koronawirusa do Polski. Objawy zakażenia przypominają grypę, ale kiedy należy podejrzewać zarażenie tą groźna chorobą?

Czym jest koronawirus?

Koronawirusy to nazwa ogólna wirusów z podrodziny Coronavirinae występujących w czterech rodzajach: alfa-, beta-, delta- i gamma-. Nosicielami tych wirusów są z reguły ssaki lub ptaki. Ciężko wyhodować je w warunkach laboratoryjnych. W historii medycyny źródłem koronawirusów okazał się także człowiek, zwłaszcza w przypadku głośnej przed kilkunastoma laty epidemii wyjątkowo groźnego SARS. Niewiele lat później świat obiegła wieść o wirusie MERS. Koronawirusy występują często i mają tendencję do mutowania na poziomie genomu w różne formy.

Koronawirus ncov-2019 na człowieka przeniósł się prawdopodobnie w wyniku spożycia nieświeżych owoców morza lub zupy z nietoperza. Dane, choć niewystarczające, wskazują na źródło transmisji wirusa – szacuje się ponadto, że w wyniku coraz częstszych kontaktów ludzi z przedstawicielami różnych gatunków zwierząt infekcje powodowane koronawirusem nie ustaną. Chińskie organizacje rządowe niedługo po tym, jak zaczęły pojawiać się kolejne zakażenia donosiły, że wirus przenosi się także z człowieka na człowieka.

Jakie są objawy koronawirusa?

Zakażenie koronawirusem może powodować objawy typowe dla grypy. Dlatego też należy zwracać szczególną uwagę na przypadki, kiedy z nagła pojawia się gorączka, katar, kaszel, ogólne osłabienie organizmu, bóle głowy i mięśni oraz pewnego rodzaju rozbicie. Jednak chińska agencja informacyjna Xinhua przekazała wieści od tamtejszych specjalistów w zakresie medycyny, że pierwszymi objawami obecności koronawirusa w organizmie mogą być również problemy po stronie układu pokarmowego, a zatem kłopoty z trawieniem. Wirus może również negatywnie wpływać na narząd wzroku.

Objawy tez są bardzo zbliżone do klinicznych objawów grypy. W obecnej chwili w Polsce ryzyko zarażenia ta chorobą jest raczej znikome. Wprowadzony reżim wśród podróżnych (szczególnie na lotniskach) pozwolił na opanowanie sytuacji i zatrzymanie rozprzestrzenianie się wirusa.

Jak długo koronawirus utrzymuje się na powierzchniach – czy przesyłki z Chin są bezpieczne?

Naukowy twierdzą zgodnie, że na razie nie powinniśmy się obawiać. Ten typ wirusa traktują jako średnio zjadliwy. W Polsce krąży przynajmniej kilkanaście innych koronawirusów i innych patogenów. Osoby, które zmarły w Chinach, często miały obniżoną odporność organizmu – jedną z ostatnich potwierdzonych ofiar choroby był 89-letni mężczyzna. Jednak czy wirus jest w stanie przedostać się do Polski razem z paczkami z Chin? Koronawirus, by przetrwać, potrzebuje żywego nosiciela, nie przeżyje więc miesiąca w paczce.

Jak zabezpieczyć się przed koronawirusem?

Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu. Taka forma higieny jest bardzo skuteczna w przypadku nie tylko koronawirusa, ale znacznie bardziej niebezpiecznych chorób na naszym obszarze, choćby takimi jak wirus grypy.

Jak prawidłowo myć ręce

Nie tylko koronawirus – jak zabezpieczyć się przed podróżą?

Koronawirus, choć sieje strach na całym świecie nie stanowi dla nas tak dużego zagrożenia jak inne choroby na które jesteśmy narażeni w trakcie podróży poza nasza strefę klimatyczną. Planując wakacyjny wyjazd należy zabezpieczyć się przed szeregiem innych chorób, z którymi możemy mieć styczność na wakacjach.

W przypadku wyjazdów do krajów strefy tropikalnej niezbędna jest wizyta w przychodni medycyny podróży i kontakt z lekarzem chorób zakaźnych, medycyny tropikalnej lub medycyny podróży, co pozwoli uzyskać informacje nt. zasad przygotowania się do wyjazdu i pobytu w kraju docelowym. Wizyta u specjalisty powinna odbyć się nie później niż 6-8 tygodni przed planowaną podróżą. Pozwoli to na przyjęcie z odpowiednim wyprzedzeniem zalecanej przez lekarza profilaktyki w postaci szczepień ochronnych albo profilaktyki lekowej w przypadku malarii.

Dowiedz się więcej na temat zabezpieczaniu przed chorobami w trakcie podróży:

Szczepienia obowiązkowe oraz zalecane przed podróżą. Gdzie zaszczepić się w Poznaniu?

Comments are closed.